Select Page

Will sort the socks
for you

Simply, elegantly, and before one mysteriously disappears again.

KEEPS SOCKS
IN PAIR

SAVE
TIME

EASY
DRYING

It’s easy!

1. Thread

2. Wash

3. Dry

4. Tidy up

Socks Guardian

Saves time

All you have to do is put the socks into the Socksguardian which will take care of them during washing and drying. Instead of sorting, you can easily clean them right away and you can dedicate the time saved to something more fun.

Easy to use

The Socksguardian is flexible so that he does not tear any laundry and putting on and hanging is easy and comfortable. At the same time, however, he is strong enough to hold his socks and the wind just didn’t throw him off the string.

Lasts all

The bath can withstand up to 60 ° C, in any common detergent. The spin does not get his head tangled and he will keep the color, flexibility and desire to serve you for a long time in the rain and sun.

It is always at hand

We thought of everything, and that’s why the sock keepers contain a top-of-the-line neodymium magnet, thanks to which they wait for devotion on the washing machine or dryer and always stay nicely together in the drawer.

Made in the heart of Europe

We invented the Socksguardian and made the first series in the Czech Republic and we are very proud of that. We don’t drive it halfway around the world and we are happy that it is high quality, nice, and perfectly functional.

Lenka Š., Pardubice

Strážci ponožek nadchli celou naši rodinu, a když jsem je přinesla poprvé domů, tak se o ně moji tři chpapečči okamžitě poprali…. vzala jsem na zkoušku totiž pouze dvě barvy 🙂 Nyní objednávám další, aby měl každý svoji barvu a možná zbyde nějaká i na maminku, pevně doufám, že růžová :-))) Kluci každý večer ponožky navléknou do strážce, hodí rovnou do pračky a já nemusím přebírat v koši špinavé smuchlané balíčky.

Líba S., Pardubice

Problémy s ponožkami jsem řešila stále dokola každé praní. Dnes máme v ponožkách řád. Děti si barevné provedení oblíbily.

Kateřina P., Pardubice

Strážce ponožek je super vychytávka nejen pro vícečlené rodiny, ale také pro uživatele pouze jedné barvy ponožek. Mám radost, že se úplně automaticky zapojily i moje děti, takže třídění ponožek už pro mě není taková otrava… A hlavně odpadlo přehrabování koše plného špinavých ponožkových koulí!

Lucie N., Praha

Strážce ponožek jsem dostala na vyzkoušení a výsledek je jasný – fungují skvěle. Zamilovaly si je také děti a s velkou chutí se o své ponožky začaly starat samy. Večer je navléknou a po vyprání spárované uklidí. Já mám míň práce a žádné ponožky už se nám neztrácí.

Kateřina S., Praha

Tak tohle je kamarád do rodiny, každý máme svoji barvu a všichni ponožky v páru. Mě to ušetřilo spoustu času při třídění vypraného prádla.