Select Page

SOCKGUARDIAN

Will sort the socks
for you

Simply, elegantly, and before one mysteriously disappears again.

KEEPS SOCKS
IN PAIRS

SAVES
TIME

EASY
DRYING

It’s easy!

1. Thread

2. Wash

3. Dry

4. Tidy up

Sock Guardian

Saves time

All you have to do is put your socks into the Sock Guardian, which will take care of them during washing and drying. Instead of sorting, you can easily stow them away and dedicate the time saved to something more fun.

Easy to use

SockGuardian is flexible, so it won’t tear your laundry, and will make threading and hanging up your socks easy and comfortable. At the same time, it’s strong enough to hold socks, so the wind won’t whisk them off your clothesline.

Withstands anything

SockGuardian can withstand up to 60 °C in the washing machine with any common detergent. The spin cycle won’t make SockGuardian dizzy, and he’ll keep his color and flexibility while continuing to serve you for a long time in the rain and sun.

Always at hand

We’ve thought of everything, and that’s why SockGuardian contains a top-of-the-line neodymium magnet, which it can use to wait for you faithfully on the washing machine or dryer and will always stay nicely together in the drawer.

Made in the heart of Europe

We invented SockGuardian and made the first series in the Czech Republic – something we’re very proud of. We don’t transport it halfway around the world and we’re happy that it is of high quality, attractive, and perfectly functional.

Lenka Š., Pardubice

Strážci ponožek nadchli celou naši rodinu, a když jsem je přinesla poprvé domů, tak se o ně moji tři chpapečči okamžitě poprali…. vzala jsem na zkoušku totiž pouze dvě barvy 🙂 Nyní objednávám další, aby měl každý svoji barvu a možná zbyde nějaká i na maminku, pevně doufám, že růžová :-))) Kluci každý večer ponožky navléknou do strážce, hodí rovnou do pračky a já nemusím přebírat v koši špinavé smuchlané balíčky.

Líba S., Pardubice

Problémy s ponožkami jsem řešila stále dokola každé praní. Dnes máme v ponožkách řád. Děti si barevné provedení oblíbily.

Kateřina P., Pardubice

Strážce ponožek je super vychytávka nejen pro vícečlené rodiny, ale také pro uživatele pouze jedné barvy ponožek. Mám radost, že se úplně automaticky zapojily i moje děti, takže třídění ponožek už pro mě není taková otrava… A hlavně odpadlo přehrabování koše plného špinavých ponožkových koulí!

Lucie N., Praha

Strážce ponožek jsem dostala na vyzkoušení a výsledek je jasný – fungují skvěle. Zamilovaly si je také děti a s velkou chutí se o své ponožky začaly starat samy. Večer je navléknou a po vyprání spárované uklidí. Já mám míň práce a žádné ponožky už se nám neztrácí.

Kateřina S., Praha

Tak tohle je kamarád do rodiny, každý máme svoji barvu a všichni ponožky v páru. Mě to ušetřilo spoustu času při třídění vypraného prádla.